Karasek-Museum, Německo
DAMALS IN DER DDR – DAS TÄGLICHE LEBEN
Výstava Karáskova muzea v německém městečku Seifhennersdorf představuje každodenní život ve Východním Německu, v časovém období posledních 40 let. Na výstavě je k vidění přibližně 800 exponátů z oblastí práce, školy, domova, kultury a volného času.
Další informace o výstavě najdete na: http://www.karaseks-revier.de/pages/karasek-museum/sonderausstellung-ddr.php
Otevírací doba: úterý až pátek: 9.00 až 12.00 h a 13.00 až 16.30 h, neděle: 13.00 až 16.30 h
Vstupné: základní 2 EUR, snížené 1 EUR, žáci ve školní skupině 0,75 EUR
Klisze pamieci - Labirynty Mariana Kolodzieja, Polsko
Výstavu obrazů osvětimského vězně č. 432 Mariana Kolodzieja naleznete v Hamrmezach nedaleko Březinky (Birkenau). Výtvarná díla jsou instalována do podzemních prostor místního františkánského kláštěra. Marian Kolodziej byl polský umělec, sochař, divadelní a filmový scénograf. Během druhé světové války byl vězněn v koncentračních táborech Auschwitz, Gross Rosen, Breslau-Lissa, Buchenwald, Sachsenhausen a v Matthhausen-Ebense. Na více než 200 obrazech je představena táborová každodennost a hrůza.
Návštěvu výstavy je nutné domluvit předem. Otec Stanislaw - harmeze@franciszkanie.pl
Další informace o výstavě najdete na: http://www.harmeze.franciszkanie.pl/klisze/
STÁLÉ EXPOZICE
Múzeum Slovenského národného povstania v Banské Bystrici, Slovensko
Stálá expozice s názvem „Slovensko v protifašistickom hnutí odporu Európy v rokoch 1939-1945“ prezentuje rozhodující politické, vojenské a společenské události historie Slovenska v kontextu s dějinami Evropy v letech 1918-1948. Je tematicky, obsahově i materiálně nejrozsáhlejší expozicí Muzea Slovenského národního povstání.
Prezentovaná témata: historie Slovenska, Slovenské národní povstání, 2. světová válka
www.muzeumsnp.sk/index.php?a0=expozicie
Slovenské národné múzeum: Múzeum židovskej kultúry, Slovensko
Slovenské muzeum židovské kultury představuje své sbírky ve třech stálých expozicích tří slovenských měst. „Osud slovenských židov“ je expozice instalována v Nitře a věnuje se tématu holokaustu. „Expozícia židovskej kultúry na Slovensku“ v Bratislavě seznamuje návštěvníky s dějinami a kulturou Židů žijících na území Slovenska od dob Velkomoravské říše. Závěr expozice je věnovaný památce přibližně 70 000 slovenských obětí holokaustu. Židovská kultura a dějiny jsou prezentovány i v prostorech synagogy v Prešově.
Prezentovaná témata: dějiny Slovenska, Židé, holokaust
www.snm.sk/?muzeum-zidovskej-kultury-stale-expozicie
Slovenské národné múzeum: Múzeum Milana Rastislava Štefánika, Slovensko
Múzeum Milana Rastislava Štefánika v Košariskách je součástí Slovenského národného múzea - Múzea Slovenských národných rád v Myjave. Muzeum bylo otevřené v roce 1990 v rodném domě M. R. Štefánika (narozen 21. července 1880) – v bývalé evangelické faře. Jde o pamětní muzeum, které prostřednictvím svých expozic podává komplexní pohled na Štefánikovu osobnost. V šesti místnostech se muzejně dokumentuje jeho životní dráha, záliby, stejně jako jeho vojenská, diplomatická a politická činnost.
Prezentovaná témata: dějiny Slovenska, osobnost a život M. R. Štefánika
http://www.snm.sk/?muzeum-m-r-stefanika-stale-expozicie&clanok=muzeum-milana-rastislava-stefanika
Vojenský historický ústav: Vojenské historické múzeum, Slovensko
Vojenské historické muzeum prezentuje své stálé expozice ve dvou městech – v Piešťanech a ve Svidníku. Muzejní oddělení Piešťany představuje stálou expozici „Výzbroj čs. armády v rokoch 1945 – 1992“, která přibližuje návštěvníkům dobovou výstroj a techniku československé armády používanou v letech 1945 – 1922. Ve venkovní expozici je vystavena letecká, tanková a obrněná i dělostřelecká technika. Centrální expozice muzejního oddělení Svidník „Vojenské dejiny Slovenska v rokoch 1914 – 1945" se specializuje na dokumentaci vojenských dějin v letech 1914 – 1945.
Prezentovaná témata: vojenská technika, vojenské dějiny Slovenska, výzbroj československé armády
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Polsko
Historické muzeum polského města Krakov představuje ve svých expozicích dějiny města. Muzeum spravuje 14 objektů, z čehož 6 nabízí stálou expozici. Továrna Oskara Schindlera (Fabryka Schindlera) prezentuje období Krakova v nacistické okupaci v letech 1939 – 1945. Ve výstavním prostoru v Pomorské ulici (Ulica Pomorska) mohou návštěvníci shlédnout období krakovského teroru v letech 1939 – 1945 – 1956. Historie židovského obyvatelstva Krakova je představena ve staré synagoze (Stara Synagoga).
Prezentované téma: dějiny města Krakova
www.mhk.pl/exhibitions/permanent
Muzeum Historii Żydów Polskich, Polsko
Stálá expozice muzea historie polských Židů ve Varšavě se věnuje souhrnné prezentaci dějin polských Židů, kdysi největší židovské komunity světa. Jedna z osmi galerií je zaměřena na tematiku holokaustu.
Prezentovaná témata: polské dějiny, Židé, holokaust
www.jewishmuseum.org.pl/en/exhibitions/core-exhibition
Muzeum Powstania Warszawskiego, Polsko
Muzeum varšavského povstání ve Varšavě bylo otevřeno k šedesátému výročí vypuknutí povstání. Expozice představuje chronologicky historické události před, během a po povstání v roce 1944, které bylo často nazýváno „bitvou o Varšavu“. Expozice je rozdělena do šesti vnitřních a venkovních prostorů. K vidění je např. replika letounu B-24J, pomník téměř jedenácti tisíc povstalců, kteří zemřeli v boji za svobodu, tiskařské stroje propagačních materiálů a jiné.
Prezentovaná témata: varšavské povstání, německá okupace
Muzeum PRL-u, Polsko
Muzeum lidové republiky - krakovská pobočka Muzea polské historie ve Varšavě - je momentálně ve výstavbě. V blízké budoucnosti bude postaveno moderní multimediální muzeum věnované polské historii let 1944 – 1989. Příběh lidové republiky je navržen tak, aby sloužil jako varování proti totalitě a útlaku. Prezentovány budou různé odstíny každodenního života v té době.
Prezentovaná témata: polské dějiny, totalita, útlak
Muzeum II Wojny Światowej, Polsko
Muzeum druhé světové války v Gdaňsku je momentálně ve výstavbě. Plánované expozice budou „Droga do wojny“ (Cesta do války), „Groza wojny“ (Hrůza války) a „Długi cień wojny“ (Dlouhý stín války). Expozice bude prezentovat dějiny 2. světové války v politickém kontextu i z pohledu obyčejných lidí. Expozice má představovat nejen osud Poláků, ale také zkušenosti jiných národů.
Prezentovaná témata: polské dějiny, 2. světová válka
Memorial and Museum Auschwitz-Birkenau, Polsko
Památník a muzeum největšího bývalého koncentračního tábora v Osvětimi připomíná hrůzy 2. světové války. Původně byl tento tábor pro věznění politicky nevhodných polských osobností, později se stal místem smrti více než milionu Židů. Muzeum nabízí tří a půl hodinovou prohlídku obou částí bývalého tábora s průvodcem i vzdělávací programy pro školní skupiny.
Prezentovaná témata: koncentrační tábor, 2. světová válka, holokaust, Židé
Muzea bývalých německých koncentračních táborů, Německo
Bergen-Belsen bergen-belsen.stiftung-ng.de/de
Buchenwald www.buchenwald.de/896
Dachau www.kz-gedenkstaette-dachau.de
Flossenbürg www.gedenkstaette-flossenbuerg.de
Neuengamme www.kz-gedenkstaette-neuengamme.de
Ravensbrück www.ravensbrueck.de
Sachsenhausen www.stiftung-bg.de/gums/index.php
Prezentovaná témata: koncentrační tábory, 2. světová válka, holokaust
Jüdisches Museum Berlin, Německo
Židovské muzeum v Berlíně láká návštěvníky nejen postmoderní budovou od architekta Daniela Libeskinda, ale především stálou expozicí, která se věnuje dvou tisíciletím německé židovské historie. Expozice je prezentována i na virtuální časové ose, kde si návštěvník může prohlédnout jednotlivé vybrané předměty z různých časových období.
Prezentovaná témata: německá historie, Židé
www.jmberlin.de/main/DE/01-Ausstellungen/01-Dauerausstellung/00-dauerausstellung.php
Gedenkstätte Berliner Mauer, Německo
Památník Berlínské zdi připomíná historické události výstavby a politického dopadu Berlínské zdi, která rozdělovala město v letech 1961 – 1989 a tvořila neprostupnou hranici mezi východním komunistickým a západním poválečným Německem. Při pokusu o útěk z diktátorského východního do liberálního západního Německa zahynulo u vojensky střežené zdi, v ulici Bernauer Strasse, mnoho lidí. Ve sbírkách památníku se nacházejí dokumenty, fotografie, mapy, plány, artefakty, archivní soubory a životopisné dokumenty o historii Berlínské zdi. V památníku jsou zpřístupněny 3 výstavy: stálá venkovní expozice, která představuje historickou lokalitu Berlínské zdi, výstava s názvem "Grenz- und Geisterbahnhöfe im geteilten Berlin" (Hraniční stanice duchů v rozděleném Berlíně) a výstava v nově vybudovaném dokumentačním středisku s názvem "Berlin, 13. August 1961".
Prezentovaná témata: Berlínská zeď, rozdělení Německa, východní a západní Německo, poválečná historie Německa
www.berliner-mauer-gedenkstaette.de
Topographie des Terrors, Německo
Muzeum s názvem Topografie hrůzy v Berlíně prezentuje stálou expozici „Topographie des Terrors. Gestapo, SS und Reichssicherheitshauptamt in der Wilhelm- und Prinz-Albrecht-Straße” (Topografie hrůzy. Gestapo, SS a Hlavní úřad říšské bezpečnosti v ulici Wilhelm-a Prinz-Albrecht-Strasse). Expozice je věnována ústředním úřadům SS, policii v nacistické „Třetí říši“ a jimi spáchaným trestným činům v Evropě.
Prezentovaná témata: německá historie, nacismus, Gestapo
www.topographie.de/ausstellungen/topographie-des-terrors
Das ELDE-Haus, Německo
Muzeum ELDE-Haus v Kolíně nad Rýnem představuje expozici v Národně socialistickém dokumentačním středisku, které se v průběhu času stalo největším místním památníkem obětí národního socialismu. Středem všech činností muzea je místo samo o sobě, zachovaný dům ELDE-Haus, který sloužil od roku 1935 až do skončení války v roce 1945 jako sídlo tajné státní policie (Gestapo).
Prezentovaná témata: německá historie, nacismus, Gestapo
Militär Historisches Museum der Bundeswehr, Německo
Vojenské historické muzeum v Drážďanech nabízí stálou expozici německé vojenské techniky. Nově vybudovaná expozice je koncipována tak, aby předměty poukazovaly na historický, politický a společenský kontext. Těžištěm expozice je vždy fyzická osoba, která vykonávala nebo trpěla násilí. K dispozici jsou vždy dva životopisy lidí, kteří sice žili ve stejné době, ale dodržovali odlišný životní styl nebo udělali v jedné a téže situaci jiné rozhodnutí. Koncept nerozhodnosti je klíčovým pro celou expozici, která zahrnuje i venkovní výstavy.
Prezentovaná témata: vojenská technika, historie Německa
Deutsches Historisches Museum, Německo
Německé historické muzeum v Berlíně představuje čtyři galerie se stálou expozicí, která se věnuje německé historii po roce 1918. Galerie jsou rozděleny po obdobích vymezených klíčovými historickými událostmi, tedy 1918 – 1933, 1933 – 1945, 1945 – 1949 a 1949 – 1994. Na webové stránce muzea je návštěvníkům nabídnuta i virtuální panoramatická prohlídka jednotlivých galerií.
Prezentovaná témata: německá historie, nacismus, vzestup NSDAP, Adolf Hitler, 2. světová válka, okupace
www.dhm.de/ausstellungen/staendige-ausstellung
DDR Museum, Německo
Berlínské interaktivní muzeum představuje každodenní život v období socialistického Východního Německa. Muzeum je soukromé a klade důraz na interaktivitu expozic, zaměřuje se proto i na dětské návštěvníky.
Prezentovaná témata: socialismus, Německá demokratická republika
DDR-Museum Zeitreise, Německo
Jedna z největších expozic reálného socialismu se nachází v německém městě Radebeul u Dřážďan. Expozice je rozdělena do 4 tematických celků: dílčí výstavy nesou názvy i témata Historie, Způsob života, Práce a Mobilita. K vidění jsou např. trabanty, plastové lžičky, kempové soupravy i zařízené interiéry běžných domácností.
Prezentovaná témata: socialismus, Německá demokratická republika
http://www.ddr-museum-dresden.de/cod/php/ddr-museum.php
Haus der Geschichte Lutherstadt Wittenberg, Německo
Stálá expozice v historickém domě německém městě Wittenberg představuje dobu socialismu ve východním Německu a každodenní život 40. a 80. let v Německé demokratické republice. Jednotlivé místnosti expozice jsou plně vybaveny a zařízeny jako restaurace, taneční klub či obchod potravinami. Muzeum nabízí také krátkodobé výstavy.
Prezentovaná témata: socialismus, Německá demokratická republika
http://www.pflug-ev.de/index.htm
Heeresgeschichtliches Museum, Rakousko
Vojensko-historické muzeum ve Vídni nabízí stálou expozici „Republik und Diktatur. Österreich 1918 bis 1945“ (Republika a diktatura. Rakousko v letech 1918 – 1945). Expozice je věnována osudové době nedávných rakouských dějin. Cesta od rozpadu monarchie Rakouska, přes meziválečné období a druhou světovou válku k druhé republice je znázorněna obzvláště působivě.
Prezentovaná témata: rakouské dějiny, rozpad habsburské monarchie, 2. světová válka
Terror Háza, Maďarsko
Muzeum teroru v Budapešti představuje od roku 2002 stálou expozici, která se věnuje dvěma nejkrutějším režimům politického teroru v Maďarsku ve 20. století. Expozice se rozkládá na 4 patrech a zabývá se tématy jako jsou revoluce roku 1956, emigrace, deportace, okupace a další.
Prezentovaná témata: historie Maďarska, teroristické režimy